PORTAL KOMINKOWY P-16


Indywidualna koncepcja Miro Les Foyers, stanowiąca subtelne połączenie kilku wzorów stylistycznych, z dominacją kolumn wykonanych według porządku toskańskiego. Prosty, kształt nadproża z gładkim fryzem, przyozdobionym jedynie niepozornym rowkiem, tworzą dyskretną kompozycję, która nigdy się nie opatrzy. Wykonany w ciepłej kolorystyce idealnie polerowanego marmuru, doskonale wpasuje się do współczesnego mieszkania, stanowiąc w nim stonowany, niewyszukany akcent. Estetyczna sylwetka kominka, ozdobionego takim portalem stworzy nastrojowe serce salonu.

  1. Gruba płyta cokołu o wymiarach 145 cm x 30 cm / poziomy rozmiar portalu/, ustawionego na niskiej, cofniętej podstopnicy…
  2. Pionowe podpory w formie smukłych półkolumn . Wtopione w ściany lizen kolumny wykonane są w porządku rzymsko – doryckim i mają gładkie lub żłobkowane trzony. Bazy kolumn składają się z wysokich, okrągłych podstaw, zwieńczonych wałkami i delikatnie fazowanymi uskokami. Głowice natomiast mają postać niewyraźnych, podwójnych pierścieni echinusa i abakusa…
  3. Skromnie zdobione, proste nadproże – w postaci:
    • wąskiej, zaokrąglonej płyty architrawu,
    • umieszczonego na nim jednolitego, szerokiego fryzu, ozdobionego jedną linią wygiętej na środku kaneli /wcinającego się klinowatego żłobka/,
    • najwyższej / 119,5 cm / płyty gzymsu, fazowanej na brzegu simą *). Wysunięty ponad lico, szeroki na 30 cm blat gzymsu stanowi wygodną półkę dla ustawiania na nim kominkowych ozdób…
  4. Obramienie maskujące, składające się ze stałych płyt ramy maskownicy, zdobionej szerokim, wypukłym wałkiem, który w górnej części wygięty jest w łagodny łuk archiwolty , z podpierającego wkład grzewczy, mniejszego od cokołu progu stylobatu oraz z dosuniętych do wkładu, ruchomych płyt maskownic.


prev next